Tyck till!

Vi vill gärna veta vad du tycker om vår webbplats. Mejla webbredaktionen.

RSS

Låt nyheterna från Skolinspektionen och Barn- och elevombudet komma till dig. Du kan prenumerera på vårt nyhetsflöde via RSS.

BEO kritiserar Avesta kommun

10-01-26 12:50

En pojke blev instängd i ett klassrum i flera timmar. Skolpersonalen använde det som en metod för att få honom att sluta bråka. En annan elev blev på samma skola utsatt för kränkning av en lärare. Nu kritiserar Barn- och elevombudet (BEO) skolans huvudman Avesta kommun.

Pojken blev instängd i ett klassrum. Skolans syfte var att pojken skulle lugna ner sig och göra klart sina skoluppgifter. Skolans kurator menade att instängningen innebar ett frihetsberövande av pojken. Men huvudmannen håller inte med. En annan elev, fick efter ett gräl med en vikarie, sitt huvud dunkat ner i bänken. Skolan har bekräftat och polisanmält händelsen.

BEO utredde händelserna och konstaterade att eleverna blivit utsatta för kränkande behandling. Brister i skolans plan mot kränkande behandling bidrog till detta.

- Skolans plan mot kränkande behandling är otydlig och uppfyller inte kraven i skollagens 14 a kapitel. Det har även Skolinspektionen i sin regelbundna tillsyn tidigare uppmärksammat, säger Johan Hardstedt, jurist på BEO.

BEO riktar nu kritik mot huvudmannen för skolan, Avesta kommun. Senast 8 februari ska kommunen lämna en redovisning över vilka åtgärder som har genomförts med anledning av kritiken.

BEO kommer även att utreda förutsättningarna för skadestånd till eleverna.

Ytterligare information

Johan Hardstedt, jurist hos Barn- och elevombudet,
08-58 60 82 99.