Elev vann skadeståndstvist mot kommun
07 april 2009 16:33, Lars Arrhenius
Idag meddelade Gotlands tingsrätt dom i ett mål där jag stämt Gotlands kommun. Det gällde en pojke som under hösten 2006 blev utsatt för mobbning under 4 månader. Gotlands kommun ansåg att det pojken utsattes för inte var så allvarligt att det skulle leda till skadestånd. Under alla förhållande ansåg kommunen att de utrett och vidtagit tillräckliga åtgärder för att få stopp på kränkningarna. Tingsrätten ansåg att ”det utan minsta tvekan var klarlagt att eleven var utsatt för allvarlig mobbning”. Eftersom det ofta ifrågasätts om elever verkligen är utsatta för mobbning kändes tingsrättens skrivning som en signal till alla utsatta elever att ”ni måste tas på allvar”.
Nästa fråga som är viktig med domen är deras resonemang kring utredning och åtgärder från skolans sida när skolan väl fått veta fått veta att en elev är utsatt. Tingsrätten är mycket tydlig även i detta avseende: Utredningen har inte varit tillräcklig och ”Åtgärderna har också varit ensidigt inriktade på mobbningsoffret” . Tingsrättens skrivningar är så otroligt viktiga genom att de på ett tydligt sätt talar om att det är fel att lägga bördan på den som är utsatt och att skolorna också måste rikta åtgärder mot mobbarna.
Domen innebär ett stort stöd för mitt arbete mot kränkningar i skolan och kommer förhoppningsvis leda till att barn och elever tas på större elever, att skulden inte läggs på den som är utsatt och slutligen att mobbningen minskar i skolorna.
Kommentera inlägget på beo@skolinspektionen.se