Tyck till!

Vi vill gärna veta vad du tycker om vår webbplats. Mejla webbredaktionen.

RSS

Låt nyheterna från Skolinspektionen och Barn- och elevombudet komma till dig. Du kan prenumerera på vårt nyhetsflöde via RSS.

Sista Robinson

01 februari 2010 08:27

Hoppas att det var det sista Robinsonprogrammet vi fick se i lördags. Intresset hos tittarna har aldrig varit så lågt. Robinson var ett av de första programmen som förde in mobbnings-TV i Sverige.

Efter det har flera program tagit efter. Program där vuxna tävlar i att kränka varandra på ett så förnedrande sätt som möjligt. Utfrysning och ryktesspridning har i medias värld blivit normaliserat.  Samtidigt som media uppmärksammar svåra fall av mobbning i skolan sänder man program som uppmuntrar mobbning. Denna inställning gör naturligtvis skolans uppdrag att få stopp på mobbning så mycket svårare.

Under årens lopp har vi fått se och höra hur deltagarna i Robinson reagerar när de utsätts för utfrysning och mobbning. I fredags läste jag en intervju med en av deltagarna i årets program. Han säger att det var den värsta tiden i hans liv och att han tvingats söka psykologhjälp efter att ha deltagit i programmet. I Robinson deltar vuxna människor frivilligt som innan vet om vad de riskerar att utsättas för.

I skolan är det barn det handlar om som har skolplikt. De har inte själva valt. Att i en sådan situation utsättas för svåra kränkningar är helt oacceptabelt. Ett rimligt krav är att samhället garanterar eleverna en trygg miljö där de känner tillit och förtroende för de vuxna. Men för att lyckas i att få stopp på mobbning måste även vuxna utanför skolan ta ett ansvar. Media tycks inte anse att de har ett sådant ansvar.

Kommentarer


  1. Jag kan bara hålla med! Alla vuxna måste våga vara just vuxna och stå för vad de ser och agera därefter. Min son ramlade på skolgården förra veckan, slog i huvudet och då trillar en kompis över honom på huvudet. Det samlas andra elever runt, ingen hjälper till utan de börjar kasta snöbollar och sparka snö mot sonen. Jag får ett telefonsamtal om att sonen trillat och att lärare hjälpt honom, men inget om snöbollarna. Detta får jag veta av andra kompisar som sett. Det kom TVÅ vuxna fram och hjälpte sonen upp , ändå har ingen sett något. Hans klasslärare menar att det ju inte var så fraligt, de sparkade ju inte på honom. För mig var detta ingen stor grej från början, jag ville bara höra från vuxna vad som hänt. Men när jag märker att ingen vill prata om det så blir jag både arg och orolig. Vad kan hända nästa gång som jag inte får veta? Tycker vuxna att det är ok att göra så här mot en kompis som trillat och slagit i huvudet? Är det dessa signaler vi vill sända ut? Jag är själv lärare och skulle inte acceptera detta när jag är rastvakt. Vi vuxna måste agera på det sätt som vi vill att barnen ska göra.

Skriv en kommentar
 
 
Användarverifikation Bild för användarverifikation