Om Skolinspektionen

Skolinspektionen granskar skolor och bedömer ansökningar om att driva fristående skola. Målet är en god utbildning i en trygg miljö. 


0K skola - för en skola med 0 kränkningar


Våra senaste rapporter

Ladda ner och läs våra senaste rapporter och beslut.


Aktuella temasidor

Uppföljning och utvärdering av elevers kunskapsutveckling
Kvalitet i fritidshem
Skolornas arbete vid trakasserier och kränkande behandling
Utbildning för nyanlända elever
Avgifter i skolan
Granskning och tillsyn - kommun för kommun


Prenumerera

Följ oss via vårt nyhetsbrev, våra pressmeddelanden, RSS eller Twitter.


Lediga jobb

Här hittar du lediga jobb på Skolinspektionen, BEO och ÖKN.

 

Insatser krävs för att förbättra skolan i Hylte

Var tredje elev i Hylte kommun går ut grundskolan utan godkända betyg i alla ämnen och var femte blir inte behörig till gymnasiestudier. Ansvariga för skolan måste därför ta krafttag för att fler elever får förutsättningar att nå målen i skolan. Det konstaterar Skolinspektionen i en rapport.

Skolinspektionen har gått igenom skolor och övrig utbildningsverksamhet i Hylte kommun. Tillsynen är en del av Skolinspektionens genomgång av samtliga kommuner och skolor i landet. Skolinspektionen lyfter i första hand fram områden där skolverksamheten brister och som behöver förbättras utifrån elevernas rätt till god utbildning i trygg miljö.

I Hylte kommun går en tredjedel av eleverna ut grundskolan utan godkända betyg i alla ämnen. Närmare en femtedel blir inte behöriga till gymnasiestudier. Betygsresultaten har dessutom sjunkit de senaste åren. En förklaring till de låga resultaten är att skolan inte i tillräckligt anpassar undervisningen efter varje elevs förutsättningar och behov. Det finns också en bristande samverkan mellan F-6-skolorna och 7-9-skolorna vilket äventyrar kontinuiteten i skolgången. I årskurs 4-6 följer skolan upp elevernas kunskapsresultat i svenska, engelska och matematik, men sällan i övriga ämnen. Skolan vet därför för lite om elevernas kunskapsutveckling för att i tid kunna ge stöd så att eleven når målen för alla ämnen. I årskurs 7-9 har skolan inte tillräckligt höga förväntningar på eleverna och det finns problem med bristande studiero.

– Ansvariga för skolan är med rätta bekymrade över skolans resultat. Det är därför hög tid att ta krafttag för att se till att fler elever når godkända betyg. Ett viktigt underlag för insatserna är den uppföljning av verksamheterna som kommunen och skolorna gör redan i dag, men ännu inte använder för att förbättra skolan, säger Cecilia Palmqvist, Skolinspektionen, som ansvarat för tillsynen.

Några övriga iakttagelser:

  • På Örnaskola är studiemiljön är orolig och det förekommer kränkningar av elever. Skolinspektionen ser allvarligt på kränkningarna och på att skolan saknar verkningsfullt arbete för att förhindra dessa.
  • Förskolan ger inte särskilt stöd åt alla barn som är i behov av det.
  • Fritidshemmen har stärkt ledningsfunktionen och satsat på kompetensutveckling, vilket ger goda förutsättningar för en bra verksamhet.
  • Kommunen gör inte tillräckligt för att nå personer som är berättigade till studier inom särvux.

Redovisning senast 18 september

Senast den 18 september ska Hylte kommun redovisa vad man gjort för att rätta till de brister som Skolinspektionen pekat på.

Läs mer

Regelbunden tillsyn i Hylte kommun, beslut och rapporter (PDF-fil, nytt fönster)

För information

Cecilia Palmqvist, utredare, 08-586 083 76

Presskontakt

Joanna Abrahamsson, pressekreterare, 08-586 082 48