Så görs omrättningen
Här beskriver vi hur Skolinspektionens omrättning av nationella prov går till.
Urval
Regeringens uppdrag till Skolinspektionen innebär att ett urval av samtliga elevlösningar ska göras bland de obligatoriska proven i grundskolan samt de prov som är obligatoriska för alla elever i gymnasieskolan. Det innebär att urvalet omfattar samtliga ämnesprov i grundskolan. I gymnasieskolan omfattar urvalet kursproven i engelska A, matematik A samt svenska B/svenska som andraspråk B.
Tillvägagångssätt
Skolorna har skickat in kopior av rättade elevlösningar till Skolinspektionen. Den ursprungliga rättningen samt annan information som kan leda till att enskilda elever kan identifieras tas bort, så att de lärare som anlitas av Skolinspektionen för uppdraget inte kan påverkas av den ursprungliga rättningen.
Inför varje omrättning har Skolinspektionen anlitat över 200 ämnesbehöriga och erfarna lärare. De har omrättat de prov som skolorna har skickat in. De lärare som anlitas ska ha relevant lärarexamen och utbildning, de ska också ha erfarenhet av att rätta nationella prov i aktuellt ämne och årskurs.
Om det har varit stora eller avgörande skillnader mellan omrättarens bedömning och den ursprungliga bedömningen har proven rättats en tredje gång av ytterligare en lärare.
Resultat och analys
Resultaten för varje omrättning ska presenteras i en rapport till regeringen. Resultatet av omrättningen redovisas som avvikelser mellan ursprungsrättarens bedömning och Skolinspektionens bedömning. Någon värdering av om ursprungsrättarens bedömning är felaktig görs inte även om Skolinspektionen kommer till en annan bedömning av elevens prestation.
Resultatet redovisas som avvikelser mellan ursprungsrättarens bedömning och omrättarens bedömning utifrån betyg eller poäng på delprovsnivå för årskurs 9 och gymnasieskolan. För årskurs 3 och årskurs 5 presenteras resultaten som en redovisning av avvikelser mellan ursprungsrättarens bedömning och omrättarens bedömning av huruvida eleven uppnått eller inte uppnått kravnivån på delprovsnivå. Utöver detta redovisas betygsfördelningen eller poängfördelningen mellan ursprungsrättarens bedömning och omrättarens bedömning.
Analysen av resultaten grundar sig på dessa resultat.
Avgränsningar
Av praktiska skäl samlas bara de provdelar in som kan omrättas. Därför görs redovisningen av resultaten på delprovsnivå. Delprov som har gjorts i grupp, redovisats muntligt och/eller innehåller laborativa moment samlas inte in från skolorna.
Senast uppdaterad: 16 maj 2011