Slutsatser och rekommendationer

För att alla elever ska få den undervisning de har rätt till krävs ett målinriktat och kraftfullt utvecklingsarbete för att förbättra matematikundervisningen på flertalet granskade skolor.

Rektorn måste ta sitt ansvar för styrning och ledning av kärnverksamheten, undervisningen, och lärarna måste ta sitt ansvar för att utveckla innehåll och metoder i undervisningen.

Skolinspektionen kräver för samtliga skolor:

  • Lärarna ska alltid utgå från kursplanens mål att sträva mot i sin undervisning.

Skolinspektionen rekommenderar på flertalet skolor:

  • Att rektorerna organiserar och avsätter tid för att tillsammans med lärarna verka för hela organisationens lärande och utveckling av undervisningen.
  • Att rektorer och lärare utvecklar undervisningen så att alla elever på alla program erbjuds de utmaningar som krävs för att de ska kunna utvecklas utifrån behov och förutsättningar.

Läs mer

Skolinspektionens övergripande rapport: Undervisningen i matematik i gymnasieskolan, 2010:13 (PDF-fil, nytt fönster)

Undervisningen i matematik i gymnasieskolan

Sammanfattning

En sammanfattning av den övergripande rapporten Undervisningen i matematik i gymnasieskolan (PDF-fil, nytt fönster)

Övergripande rapport

Skolinspektionens övergripande rapport Undervisningen i matematik i gymnasieskolan, 2010:13 (PDF-fil, nytt fönster)

Fördjupande studier

Forskare på Nationellt Centrum för Matematikutbildning har gjort två fördjupande studier. De är en del av underlaget för Skolinspektionens granskningar av matematikundervisningen på gymnasie- och grundskolan. De finns att ladda ner på NCM:s webbplats. Där finns även en rapport om elevers motivation.

Fördjupande studier av Nationellt Centrum för Matematikutbildning (extern länk, nytt fönster)

Skolinspektionens projektledare Monica Gillenius berättar om granskningen Matematik i gymnasieskolan i Youtubeklippet.