Elever spelar datorspel på lektionerna
Skolinspektionen har i en oanmäld tillsyn granskat elevers användning av mobiltelefoner och datorer i undervisningen. Eleverna ägnar sig främst åt otillåten användning på de datorer och surfplattor de fått från skolan. Inte i första hand på sina egna mobiltelefoner. Vanligast är att eleverna spelar spel.
I en oanmäld tillsyn kunde Skolinspektionen konstatera att på 22 av de 60 granskade grundskolorna, ägnar sig eleverna åt otillåten användning av skolans datorer. De följer därmed inte lärarens instruktioner. På 13 av dessa 22 skolor förekommer även otillåten användning av mobiltelefoner. Det finns däremot inget exempel på skolor där elever enbart använder mobiltelefoner på ett otillåtet sätt.
Vid 29 av de 60 skolorna finns brister i rutinerna för hantering av omhändertagande av elevernas digitala enheter.
- I granskningen ser vi ett mönster som tyder på att den otillåtna användningen av datorer, surfplattor och mobiler är mindre vanligt förekommande på de skolor där det finns skriftliga rutiner för omhändertagande av mobiltelefoner, säger Roger Thuring, utredare på Skolinspektionen.
Skolinspektionen ser allvarligt på omfattningen av den otillåtna användningen av de digitala enheter som skolorna försett eleverna med. Det räcker inte med att enbart samla in mobiltelefoner, man behöver se till att eleverna inte använder andra tillgängliga verktyg på ett otillåtet sätt.
- Våra observationer visar att den otillåtna användningen är vanligast i de delar av lektionen när eleverna bedriver eget arbete. Det förekommer också flera fall av otillåten användning vid par- och grupparbeten, samt vid övergångar mellan olika lektionsaktiviteter, menar Roger Thuring.
Den vanligaste formen av otillåten användning är att eleverna spelar spel, men elever tittar även på film, söker information om kändisar, fordon och kläder samt använder sociala medier.
Den oanmälda tematiska tillsynen omfattar årskurserna 7–9. I tillsynen har sammanlagt 60 skolor av varierande storlek, belägna i olika delar av landet granskats. Av de skolor som ingått i granskningen har 50 kommunal huvudman och 10 har enskild huvudman. En oanmäld tillsyn innebär att Skolinspektionen inte i förväg annonserar sin granskning av de besökta skolorna.
För mer information kontakta
Presstjänsten 08-586 080 60