Kommuners uppsökande arbete för vuxna med behov av grundläggande utbildning är ofta otillräckligt
Skolinspektionen har granskat 30 kommuner. Flertalet lever inte upp till sitt ansvar att bedriva ett aktivt och motiverande uppsökande arbete gentemot vuxna som har rätt till utbildning på grundläggande nivå inom komvux.
Kommunerna ska enligt lag aktivt nå ut till vuxna som saknar grundläggande utbildning och motivera dem att påbörja studier. Trots detta visar granskningen att arbetet ofta är otillräckligt. I flera kommuner saknas strukturerade arbetssätt, och uppsökande insatser genomförs endast i begränsad omfattning eller inte alls.
– När kommunerna inte lever upp till ansvaret riskerar vuxna att stå utan de kunskaper som krävs för att delta i samhälls- och arbetslivet. Det får konsekvenser både för individens framtidsmöjligheter och för samhällets kompetensförsörjning, säger Anna Cervell, utredare på Skolinspektionen.
Av 30 granskade kommuner lyckas 22 inte identifiera, nå eller motivera de invånare som saknar grundläggande utbildning. Det finns också kommuner som inte prioriterar ett uppsökande arbete. Detta är allvarligt eftersom det drabbar individer som kanske inte har resurserna att själva ta reda på möjligheter till studier.
– De flesta kommuner vänder sig i första hand till de individer som redan är i kontakt med kommunen, exempelvis personer som studerar sfi eller individer som tar del av försörjningsstöd. Följden av detta blir att det bland flera kommuner saknas ett aktivt motiverande arbete för alla tänkbara invånare som saknar en grundläggande utbildning, säger Anna Cervell.
Personer som saknar grundskoleutbildning är en grupp som kan ha svårt att behålla ett arbete och riskerar därmed att hamna i utanförskap. Utbildning på grundläggande nivå är en förutsättning för att fullt ut kunna delta i samhället, studera vidare på högre nivå och engagera sig i ett livslångt lärande.
Skolinspektionen har granskat kvaliteten i kommunernas arbete med den uppsökande verksamheten för komvux på grundläggande nivå i sammanlagt 27 kommuner och tre kommunalförbund. Granskningen har fokuserat på i vilken utsträckning kommunens uppsökande verksamhet är aktiv och motiverande för de vuxna som har rätt att delta i utbildning på grundläggande nivå.
Här kan du läsa rapporten ” Kommuners uppsökande verksamhet för komvux på grundläggande nivå”
För mer information kontakta
Presstjänsten: 08-586 080 60